Mikro škrábance na sklíčku fotoaparátu

Zdravím,
před týdnem jsem si pořídil P30 pro. Včera jsem se že zvědavosti pod ostrým sluncem podíval na sklíčko fotoaparátu a bohužel jsem tam našel jeden mikro škrábance přes hlavní fotoaparát. Telefon mám v TPU pouzdře, v kapse ho nosím samotný. Nevím, jestli jsem takový smolař nebo jak se mi toto povedlo... Spíš mi jde o to, jestli tento prťavý škrábance může mít vliv na kvalitu fotek. Je to vidět jen na přímém slunci, jinak si toho nejde všimnout. Jak jste na tom vy ostatní, máte sklíčka naprosto bez škrábanců?

Komentáře

• lublub  
    upraveno 8. July
    záleží jestli jde přes střed samotné optiky.. pokud je bokem na nic to vliv nebude mít.. v opačném případě může změkčovat kresbu, a i v protisvětle může být problém.. ještě je otázka jestli to je opravdu škrábanec a né nějaký odraz od vnitřku optiky..
    Poděkovat autorovi 0
  • Marek_BMarek_B  
    upraveno 10. July
  • @Hopajz - a v tom TPU jsou čočky utopené nebo vystupují ven nad povrch?
    Poděkovat autorovi 0
  • upraveno 10. July
    Zdravím, ja mám mate 10 pro, kde je ochrana na super úrovni, po osobnom pokuse to otestovať nástrojmi ako samorezny srob, dlatko, ostrý nôž, klinec, vytaz bol Mate 10 PRO, neste sa my verit že P30, pro je na tom horšie z ochranou fotoaparátu, skôr sa zamýšľam či to nie je chybný kus priamo z výroby, ak má P30pro tiež Zafirove sklo ako mate 10 pro tak tam by sa skrabancek objaviť nemal
    Poděkovat autorovi 0
  • Marek_BMarek_B  
    upraveno 10. July
    Silně pochybuji o safírovém sklíčku na objektivech jak u P30 Pro, tak i P20 Pro, kde se mi také podařilo udělat vlásečnicový škrábanec, naštěstí mimo ohnisko. Na víně byl nízký obal a vystupující čočky. K telefonu jsem se choval nadmíru opatrně a např. na stůl jsem jej vždy pokládal na něco, aby čočky byly ve vzduchu. Neochránil jsem jej a obal šel do koše.
    Navíc, kam mi paměť sahá, nikde jsem o safírovém sklíčku nečetl a ani nedebatoval. U Mate 10 Pro nevím...

Myslím, že tam bude tak max. obšlehlá Gorilla Glass, Made in P.R.C., viz. aférka se ztraceným vzorkem :smiley:
    Poděkovat autorovi 0
  • vlad napsal(a):

@Hopajz - a v tom TPU jsou čočky utopené nebo vystupují ven nad povrch?

Cca o 1 mm utopené
    Poděkovat autorovi 0
  • Taky bych neřekl, že Huawei použil safírové sklíčko. Což je poměrně škoda obvzlášť u telefonu, jehož hlavní lákadlo je právě fotoaparát.
    Možná to jen přehnaně zkoumám a možná taky ne... Ono je to vidět jen pod ostrým světlem třeba LED blesk telefonu nebo na přímemé slunci a to ještě pod určitým úhlem. Když jsem měl podobný škrábanec na dyspleji telefonu, tak byl viděl z libovolné strany a úhlu. Tady se musí člověk hodně snažit, aby to našel. Možná je to fakt výrobní vada...
    Každopádně při focení jsem si žádných problémů zatím nevšiml, tak to snad nebude nic hrozného.
    Já jsem na telefon velice opatrný, ale nelze zabránit, aby se čoček nic nedotklo a aby se nezapatlaly. Nebo se mi to zatím nepovedlo :D
    Poděkovat autorovi 0
  • Hopajz  
    upraveno 14. July
    Tak jsem se očividně spletl. Zkusil jsem fotku proti slunci a na fotkách focenych hlavním fotoaparátem se objevuje tyrkysová tečka, viz příloha. Pokud budu fotit širokoúhlým objektivem, na fotce nebude nic takového. Asi mám prostě jen smůlu na vadný kus.
    IMG_20190714_172204.jpg
    2736 x 3648 - 3M
    IMG_20190714_171127.jpg
    2736 x 3648 - 3M
    IMG_20190714_171003.jpg
    2736 x 3648 - 3M
    Poděkovat autorovi 0
  • lublub  
    upraveno 14. July
    buť v klidu, to není vadným kusem.. to je normální fyzikální jev odrazu mezi čipem a čočkami, eliminovaný antireflexními vrstvami na minimum.. a možná si pořádně očisti objektiv (viz ty světlé tečky)
    Poděkovat autorovi 1
  • Ty světlé tečky jsou kapky. Akorát začalo pršet. Takže ta divně modrozelená tečka je v pohodě? Zarazilo mě to, jelikož ten širokoúhlý objektiv to neudělal...
    Poděkovat autorovi 0
  • lublub  
    upraveno 14. July
    naprosto v pohodě.. záleží na úhlu k protisvětlu jak se pohybuje.. některé objektivy i profi zrcadlovek na tom bývají hůře, říká se tomu lens flare.. v našem případě je to jen tečka (v podstatě velikost slunce na čipu jež pošle prasátko do čočky a od ní se zase odrazí zpět na čip který to zaznamená.. azurová barva je zase od antireflexní vrstvy )

https://www.google.com/search?q=lens+flare&newwindow=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjpi-zD6LTjAhXBQEEAHXuOB10Q_AUIECgB&biw=2560&bih=1298&dpr=1.5
    Poděkovat autorovi 2
  • Moc děkuju za vysvětlení a hlavně uklidnění =). Co se týče focení jsem amatér a hlavně v podobných záležitostech... I když taky mi to mohlo dojít :D No nevadí, ještě jednou děkuju. Přeci jen to není levná hračka, tak jsem měl přehnané obavy...
    Poděkovat autorovi 0
Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.