Oficiální vyjádření společnosti Huawei ke zprávě NÚKIB

V předchozích dnech se na internetu objevila obvinění ze strany NÚKIB směrem ke společnosti Huawei, také na našem fóru se objevila spousta příspěvků na toto téma, proto bych sem rád umístil naše oficiální prohlášení k tomuto tématu. Uvítám, když své komentáře k celé kauze budete směřovat právě sem, aktuálně zde bylo témat několik a komentáře se objevovaly v mnoha diskuzích.

“Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby předložil evidence namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.“

„Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice.

V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutili společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovali „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.
«1345

Komentáře

• Můj názor je že bezpečnostní riziko tu je ať technologie dodává kterákoli firma, čínská, korejská, americká, ...

Problém s Huawei technologií (BSC, BTS, antény, páteřní sítě a další) je ten že Huawei za posledních deset let díky nízké ceně svých technologií vytlačil z čech ostatní firmy jako Motorola, Nokia, Siemens a další, tudíž jsou sítě Vodafonu CZ a T-mobilu CZ (u O2 nevím) sestaveny z 95% pouze technologií Huawei a to znamená vlastně ovládnutí celé sítě těchto dvou operátorů technologií Huawei. Dříve byly tyto sítě tvořeny technologiemi několika výrobců (Motorola, Nokia, Siemens a další) a proto nepředstavovaly takovou hrozbu jako sítě postavené na technologii jednoho výrobce.

Tudíž si myslím že není problém v Huawei technologiích ale v přístupu jednotlivých operátorů, nakolik dovolí aby jejich sítě byly tvořeny pouze technologií jednoho výrobce.
    Poděkovat autorovi 1
  • Jiná věc jsou telefony Huawei, mám s tím osobní špatnou zkušenost, chvíli po té co jsem se registroval do Huawei cloudu a uložil nějaká data (fotky, dokumenty) mě během tří dnů přišla upozornění že se mě někdo naboural do tří účtů: email na volny.cz, účet Microsoft a Google účet, kde byla stejná hesla jak pro Huawei cloud tak ostatní účty. Musel jsem okamžitě na Huawei cloudu smazat účet a změnit hesla do všech ostatních účtů.

Teď je otázka, zda to byla tak obrovská náhoda že zrovna ve chvíli registrace na Huawei cloudu se mě někdo naboural do těchto tří účtů, nebo že byl Huawei cloud tak málo zabezpečený že se naboural někdo do něj a zneužil data a nebo to nebyla vůbec náhoda. Ale to jak to bylo doopravdy se asi nikdy nedovím.
    Poděkovat autorovi 1
  • sice zajímavé, ale především by jsi měl s bezpečností začít u sebe.
    Poděkovat autorovi 1
  • lublub  
    upraveno 18. December 2018
    :smiley: tak jsem si tipnul správně, nezklamali jste :smile:

jistě že neexistují v číně na to zákony, to dá rozum.. ani u nás či jinde neexistují pro špionáž "zákony".. trošku naivní, nemyslíš? :smile:

edit: to byla rychlost s oficiálním vyjádřením.. na hulk displeje m20p se čeká dodnes... :smiley:
    Poděkovat autorovi 1
  • "Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila." - ale dostal a souhlasila, nema totiz moc na vyber :wink: . Na jedne cinske strance to dokonce uvadeji jako moznou pricinu neposkytovani unlock bootloader kodu, protoze "spionazni centrum" je v Huawei zarizenich v kernelu (chcete-li v boot, v jadre, v ramdisku). Jen tlumocim nazory cinskych oportunistu, nekamenovat!
    Poděkovat autorovi 0
  • lublub  
    Jozef řekl že nemaji, tak nemají.. :wink:
    Poděkovat autorovi 0
  • Lada.c  
    Lidi také máte na notebooku zalepenou kamerku lepenkou,nebo to mám jen já a pár lidí kolem mě? :smiley: Šmíruje Google,Microsoft,asi všichni no
    Poděkovat autorovi 1
  • @Lada.c nechci Huawei hájit, ale je to tak, taky to mám zalepené, odinstalované apod, ale to spousta lidí, co znám. Problémy se šmírováním má Google, Apple, Samsung, Microsoft, atp. A to, že někdo na něco zase přišel, neznamená, že to je nepoužitelné, nikoho nehájím, jen si člověk musí uvědomit, že vše, co se medializuje neznamená, že je to jediný problém na tomhle kontinentu, takže to neznamená, že je to něco vyjímečného :wink: šmíruje úplně každý, jen se o tom nemluví :wink:
    Poděkovat autorovi 0
  • tak abych pravdu řekl je šmírování a šmírování.. stejně jako je státní zřízení a státní zřízení..
    Poděkovat autorovi 1
  • Asi tak nějak. A když se nešmíruje, pro změnu zase někomu utíkají data :mrgreen:
    Poděkovat autorovi 0
  • Přesně tak, je to dvojí význam ... Mno, myslím, že tuhle debatu stejně neobjasníme, protože to je vyšší moc ...
    Poděkovat autorovi 2
  • tak, je to naprosto zbytečné stejně tak jako číst jakékoliv vyjádření číny..
    Poděkovat autorovi 0
  • Nemá to co dočinění s těma iPhonama v Číně ? :D že najednou USA + EU začali takto šachovat? :D mno pan Snowden by mohl říkat, co USA atd dělaj :D
    Poděkovat autorovi 0
  • ad Google) U Googlu je šmírování podloženo všelijakými smlouvami (EULA, privacy policies atd.), které uživatel sám odsouhlasí (a dále nečte), ať už použitím konkrétních služeb (Gmail atd.), tak např. zdejšími cookies.

ad Huawei) CEO společnosti byl nějakou dobu v lidové armádě, jeho otec v komunistické straně a kolují i informace ohledně financování společnosti (hlavně v jejích začátcích) ČLR (zdroj), takže určité obavy státních bezp. agentur chápu. Nicméně v aktuální situaci je na ukvapené závěry (kór bez „hmatatelného“ důkazu v podobě např. podrobné analýzy síťových prvků) příliš brzy.

Poděkovat autorovi 0
  • pche Pepa to ví lépe než nějakej IT expert Michal Valášek.. :)
    Poděkovat autorovi 0
  • K tomu z aktuálně.cz - Nadpis - "Telefon od Huawei bych si nikdy nekoupil". Následuje druhá věta " Mobil “Franty Nováka” nikoho nezajímá, kritické jsou páteřní sítově prvky..."
    Poděkovat autorovi 0
  • Trocha clickbaitovy nadpis, podstatny je kontext toho co rozprava.
    Poděkovat autorovi 0
  • lublub  
    to asi jo, ale telefon generála vopičky už asik zajímavý bude..
    Poděkovat autorovi 0
Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.